Atrakcje Rzeszowa
Kultura Wycieczki Zabytki

Co warto zobaczyć wybierając się na weekend do Rzeszowa? – Rzeszów atrakcje i ciekawe miejsca 

Województwo podkarpackie to w ostatnich latach najprężniej rozwijający się region w kraju. Na mapie atrakcji do popularnych Bieszczad dołączyły ciekawe ośrodki miejskie, czego najlepsze potwierdzenie można zaobserwować właśnie w Rzeszowie. Stolica województwa podkarpackiego jest znakomitą destynacją do spędzenia letniego lub wiosennego weekendu.

Jakie atrakcje oferuje Rzeszów? Które zabytki szczególnie warto zobaczyć? Oto kilka najciekawszych miejsc, które decydowanie warto odwiedzić podczas wizyty w Rzeszowie!

Muzeum Etnograficzne imienia Franciszka Kotuli

Położone przy rzeszowskim rynku muzeum jest jednym z najciekawszych miejsc tego typu na kulturalnej mapie miasta. Założono je już w 1910 roku, kiedy to okrągła rocznica bitwy pod Grunwaldem pokazała, że w Rzeszowie istnieje zapotrzebowanie na miejsce gromadzące zbiory lokalnego folkloru. W pierwszych latach funkcjonowania muzeum były to głównie stroje, narzędzia rolnicze i elementy wyposażenia wnętrz.

Dzięki staraniom Franciszka Kotuli, który w latach trzydziestych XX wieku objął pieczę nad kolekcją, zbiory nie tylko znacznie się powiększyły, ale też przetrwały w doskonałej kondycji do czasów współczesnych. Eksponaty muzealne poświęcone są nie tylko regionowi Rzeszowszczyzny, ale i całej kulturze wschodniej części Polski. Na wizytę w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie warto poświęcić około 2 godzin. Obecne rozmiary zbiorów udostępnione dla zwiedzających z pewnością nie spowodują uczucia znużenia, ze względu na swoje stosunkowo skromne rozmiary.

Zamek i Letni Pałac Lubomirskich

Zamek Lubomirskich jest zdecydowanie najbardziej rozpoznawalną atrakcją Rzeszowa. Kompleks ten ma niestety niewiele wspólnego z bryłą budynku, którą zamieszkiwali przedstawiciele słynnego rodu Lubomirskich. Na przestrzeni wieków budowla posiadała wiele różnych funkcji. Była to między innymi fortyfikacja obronna, dwór i więzienie. Natomiast obecnie zamek służy jako siedziba sądu okręgowego. Budowla została poddana modyfikacji na początku XX wieku, kiedy to władze austriackie zdecydowały się praktycznie całkowicie wyburzyć wszystkie ściany. Jedyną pozostałością po dawnych wiekach są obecnie bastionowe fortyfikacje i wieża.

W niewielkiej odległości od zamku znajduje się inny budynek, którego czasy świetności przypadały na lata życia fundatora Mikołaja Spytka Ligęzy i rodziny Lubomirskich. Założeniem budowy Pałacu Letniego było bowiem stworzenie kompleksu pałacowego, który wraz z głównym gmachem dworu tworzyłby spójną całość. Efektem tego jest późnobarokowa rezydencja, która również była w przeszłości kilkukrotnie przebudowywana.

Ze względu na niewielką odległość od Zamku Lubomirskich zwiedzanie obu obiektów można ze sobą połączyć. Podziwianie ich fasad będzie praktycznie wyłącznie wspominaniem czasów świetności kompleksu pałacowego. Mimo prowadzonych prac renowacyjnych Zamek i Pałac Letni Lubomirskich utraciły część swojego pierwotnego blasku. Zobaczenie na własne oczy tych symbolicznych budynków dla Rzeszowa jest jednak niezbędne do pełnego poznania historii i losów całego miasta.

Muzeum Dobranocek

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie powstało z inicjatywy Wojciecha Jamy, który poświęcił całe swoje życie na gromadzenie pamiątek i eksponatów związanych z tematem. Tematem przewodnim całej wystawy są dobranocki, czyli aspekt z odległego dzieciństwa zapoczątkowany w odległym PRL-u. Oryginalne lalki i kukiełki przedstawiające Misia Uszatka, Pieska Kruczka i Plastusia to podróż w czasie dla osób, które w pamięci zachowały wspomnienia z tamtych lat.

W zbiorach muzeum odwiedzający znajdą również oryginalne szkice i błony filmowe. Były one wykorzystywane do tworzenia takich kreskówek jak Reksio, Maurycy i Hawranek oraz Trzy Misie. Wizyta w Muzeum Dobranocek to też doskonała okazja do zapoznania się z czasochłonną sztuką filmową, która jeszcze kilkadziesiąt lat temu była jedyną możliwością zobaczenia płynnego ruchu na ekranie.

Podziemna Trasa Turystyczna

Wśród atrakcji Rzeszowa można znaleźć również miejsce, które swoją oryginalnością wyróżnia się na mapie nie tylko regionu, ale i całej Polski. Mowa tu o Podziemnej Trasie Turystycznej, czyli inicjatywie zapoczątkowanej pod koniec ubiegłego wieku.

Zapoznanie się z podziemiami rzeszowskiego rynku to niezwykła okazja na przybliżenie zwiedzającym historii miasta i jego mieszkańców. Podziemna trasa prowadzi przez kilka poziomów. W najgłębszym punkcie zwiedzający mogą znaleźć się ponad 10 metrów pod właściwą powierzchnią rynku. Dodatkową atrakcją są eksponaty rozproszone na trasie piwnicznej. Obecny na miejscu przewodnik jest dla turystów prawdziwą skarbnicą historyczną. Dlatego szczególnie warto zapytać go o najbardziej interesujące aspekty życia w Rzeszowie wiele lat temu. Podziemna Trasa Turystyczna to atrakcja, która jest ewenementem na skalę krajową.

Rzeszów to jedno z najprężniej rozwijających się miast w Polsce.

Rzeszów zabytki
Źródło: pl.wikipedia.org

Jego położenie na odległym wschodzie nie sprzyja rozwojowi turystyki. Jak jednak się okazuje, stolica województwa podkarpackiego to „ukryta perła” tej części kraju. Warto zapoznać się z ofertą turystyczną Rzeszowa i spędzić weekend w miejscu, które wyróżnia się na tle innych miast Polski!

 

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. Natan says:

    Mieszkam w Rzeszowie i potwierdzam! To jedno z najprężniej rozwijających się miast.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.