Odpowiedź na drugie pytanie warto poprzedzić odpowiedzią na pytanie, dlaczego w ogóle warto obcować z książkami. Badania naukowców dowodzą, że regularne czytanie jest treningiem dla mózgu i sprawia, że wolniej się on starzeje. Ponadto kontakt z literaturą zapewnia czytelnikom możliwość poszerzania swojej wiedzy i horyzontów, a także zasobu słów, co jest niezwykle istotne w przypadku osób uprawiających zawody opierające się w dużej mierze na elokwencji. Audiobook to dźwiękowy zapis książki papierowej i rozwiązanie, które w wielu przypadkach będzie miał przewagę nad tradycyjną formą czytania. Skąd wzięły się audiobooki, dlaczego warto ich słuchać i kiedy znajdą zastosowanie? Poniżej znajduje się garść informacji na ten temat.
Audiobooki – od jak dawna istnieją?
Do niedawna uważano, że audiobooki miały swój początek w nowojorskiej firmie Caedmon Records, która rozpoczęła nagrywanie utworów literackich na początku lat pięćdziesiątych XX wieku. Na płycie gramofonowej znalazły się wówczas wiersze Dylana Thomasa, który przeczytał sam autor, a całe przedsięwzięcie okazało się wielkim sukcesem. Tymczasem już w latach trzydziestych tego rodzaju praktyki miały miejsce w Polsce. W dwudziestoleciu międzywojennym jedna z firm płytowych nagrała bajki Adama Mickiewicza, a w Kanadzie odkryto nagranie dźwiękowe opowiadania Josepha Conrada, które powstało w 1935 roku. Popularność audiobooków na początku podyktowana była potrzebami osób, które nie były w stanie samodzielnie czytać. W latach sześćdziesiątych nagrywano na przykład mówione książki, które były używane przez Bibliotekę Polskiego Związku Niewidomych. W ostatnich latach rozwój technologii i powszechny dostęp do Internetu sprawiły, że audiobooki stały się popularne niezależnie od ograniczeń zdrowotnych użytkowników. Ich dystrybucja coraz rzadziej odbywa się na popularnych nośnikach danych, a coraz częściej przez Internet, co umożliwiają popularne strony i aplikacje.
Jakich książek można posłuchać?
Liczba tytułów dostępnych w wersji dźwiękowej stale się powiększa, a dysponująca największym wyborem audiobooków w języku polskim Audioteka, oferuje użytkownikom kilkadziesiąt tysięcy tytułów na dzień dzisiejszy. Większość z nich czytana jest przez znanych lektorów i aktorów, którzy sprawiają, że słuchanie książek jest jeszcze przyjemniejsze. Wśród książek dźwiękowych, jakie można znaleźć w serwisie, znajdują się pozycje z niemal wszystkich epok literackich. Uczniowie znajdą tutaj lektury mistrzów, takich jak William Shakespeare, Michaił Bułhakow czy Adam Mickiewicz. Wytrawni czytelnicy z powodzeniem odnajdą barokowe wiersze, renesansowe fraszki i treny napisane przez Jana Kochanowskiego, czy oświeceniowe satyry Ignacego Krasickiego. Idąc dalej, w katalogu książek w wersji dźwiękowej znajduje się również „Miłosierdzie gminy”, audiobook przenoszący czytelników do pięknie opisanego przez Marię Konopnicką końca XIX wieku w zaborze rosyjskim. Nie oznacza to jednak, że audiobooki to przede wszystkim zbiór dzieł mających znaczenie dla uczniów lub osób ceniących klasykę. W katalogach znajdują się również bestsellery i nowości, na które składają się popularne romanse, powieści sensacyjne, thrillery i kryminały.
Jakie są największe zalety kupowania i słuchania audiobooków?
Audiobook to pełna książka w wersji dźwiękowej, która jest podzielona na poszczególne rozdziały dokładnie tak, jak jej papierowy odpowiednik. Zamawianie audiobooków przez Internet ma jednak tę zaletę nad zamówioną książką papierową, że jest dostępna natychmiast po uregulowaniu płatności. Kolejnym plusem tej formy obcowania z lekturą jest fakt, że audiobooki nie zajmują przestrzeni użytkowej w mieszkaniu. Jest to wielki plus w przypadku osób, które czytają przemysłowe ilości książek i z czasem mają coraz większe problemy z ich przechowywaniem. Słuchanie książek jest też dużo wygodniejsze w przypadku pozycji, które w tradycyjnej formie są opasłymi tomami, które trudno utrzymać w dłoniach, a co dopiero zabierać ze sobą wszędzie tam, gdzie może się nadarzyć okazja do przerwy na lekturę. Audiobooki to również doskonałe urozmaicenie jazdy samochodem, zwłaszcza jeśli ktoś w pojedynkę musi pokonać długie odległości.
Materiał zewnętrzny.