Muzeum Salvadora Dali znajduje się w hiszpańskim miasteczku Figueres w regionie Katalonii niedaleko miasta Girona, na Costa Brava, około 118 km od Barcelony. Budynek Muzeum został zbudowany w 1974 roku. w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się Teatro Municipal de Figueres.
Wycieczki z naszym mini przewodnikiem do Figueres i Muzeum Salvadora Dali
Samo Muzeum stanowi ostatnie tak duże dzieło zaprojektowane przez samego Dalego. Muzeum określane jest jako przykład niezwykłego surrealizmu, którego piewcą i orędownikiem w swojej twórczości był właśnie artysta.
Muzeum Salvadora Dali jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc. Warto wspomnieć, że sama Girona jest również pięknym miasteczkiem wartym uwagi. Zachęcamy do zobaczenia tej urokliwej miejscowości.
Będąc w Barcelonie warto dobrze zaplanować wycieczkę do Figueres do Muzeum, można zastanowić się nad zwiedzaniem z przewodnikiem. Konieczne jest wcześniejsze rezerwowanie biletów oraz sprawdzenie, w których dniach Muzeum jest otwarte oraz w jakich godzinach.
Salvador Dali
Ten znany artysta urodził się w 1904 roku w miasteczku Figueres w regionie Katalonii w Hiszpanii. Talent Dalego dał się odkryć już we wczesnym dzieciństwie. Dlatego zaczął się on uczyć rysunku.
Salvador studiował w Królewskiej Akademii Sztuki w Madrycie skąd dwukrotnie został wydalone za brak podejścia do egzaminów końcowych na uczelni. Podczas swojej wizyty w Paryżu, Dali spotkał się z Picassem i obejrzał jego obrazy. Picasso zrobił na artyście ogromne wrażenie. W późniejszym czasie Dali zainteresował się surrealizmem, w którym to kierunku tworzył swoje dzieła.
Rok 1929 był dla Dalego ważny z uwagi na poznanie swojej muzy, Gali, która miała ogromny wpływ na życie artystyczne malarza.
Dali i jego twórczość
Dali rozwijał się, miał wiele wystaw, odnosił sukcesy. Wiele sław kupowało jego obrazy, zamawiało u niego portrety. Stał się modny. Artysta zagrał nawet w filmie Hitchcocka Urzeczona, projektował odzież i biżuterię. Salvador Dali nawiązywał w swoich pracach do dzieł Rafaela czy Velazqueza. Lata 70-te to już praca Dalego nad swoim Muzeum i rezygnacja z malarstwa na rzecz instalacji, rzeźb. Wspaniały, wszechstronny zmarł 23 stycznia 1989 roku i został pochowany w Figueres.
Historia Muzeum Salvadora Dali

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, autorem niezwykłej budowli jest sam Salvador Dali. Wcześniej, w miejscu obecnego Muzeum stał teatr, który niestety spłonął w pożarze na finiszu Wojny Domowej. To burmistrz miasteczka Figueres wyszedł z inicjatywą pozyskania jakiegoś dzieła od artysty dla Museo de l’Empordà. Dali przystał na prośbę Ramona Guardioli. Co więcej – zbudował dla swojego miasta muzeum. Burmistrz miasteczka zgodził się, aby dzieło powstało na ruinach spalonego teatru i zabrał się do pracy. Do swojego projektu, a ściślej rzecz biorąc, do pracy nad przeźroczystą kopułą, która stała się znakiem charakterystycznym całości budowli, a tym samym symbolem Figueres, artysta zaprosił architekta Emilia Pérez Piñero.
Zwiedzanie muzeum Dalego
Co roku kilkadziesiąt tysięcy turystów odwiedza Muzeum Salvadora Dali i specjalnie przyjeżdża do tej części Katalonii. Odwiedzenie tego szczególnego miejsca warto zaplanować sobie na kilka godzin, tak aby w pełni obejrzeć wnętrze Muzeum: jego obrazy oraz eksponaty.
Zaczynamy od zewnątrz, gdzie przed Muzeum, na jego dziedzińcu widzimy samochód – Cadillac IIluvioso. Dzieło to robi na zwiedzających ogromne wrażenie. W środku są manekiny ludzi a na samym eksponacie znajduje się kolejne dzieło – rzeźba kobiety. Wnętrze Muzeum przedstawia nam prawdziwie magiczny, surrealistyczny świat stworzony przez Salvadora Dali. Krytycy określają odbiór tego, co znajduje się w muzeum jako trzy rodzaje przestrzeni stworzonych przez Dalego.
Trzy rodzaje przestrzeni
Pod nazwą Teatro-Museu Dalí kryją się w rzeczywistości wspomniane wcześniej trzy rodzaje przestrzeni.
Pierwsza z nich to ta zaprojektowana przez samego artystę. Jest ona wyposażona przez sprzęt, eksponaty będące dziełem artysty. Eksponaty ukazują nam kąt widzenia, wyobraźnię. Dalego, to co rzeczywiście wykreował: surrealistyczny, magiczny świat.
Druga przestrzeń to Muzeum Sztuki i całość prac artysty z Katalonii.
Ostatnia, czyli trzecia przestrzeń to Muzeum Biżuterii Dali-Joyas. Ten budynek jest odrębną przestrzenią prezentującą 39 dzieł Dali; jest to biżuteria.
Zwiedzanie Muzeum to swoista podróż przez życie i twórczość Dalego, podróż po części Katalonii – Figueres. Sala za salą, widzimy przeróżne eksponaty; od grafik, obrazów, rzeźb po niezwykłe instalacje. Zagłębiamy się w całość życia artystycznego i zachwycamy się kierunkiem, nurtem, w którym tworzył artysta. Kreował dzieła impresjonistyczne, kubistyczne, z całą pewnością różne stylistycznie, aby wreszcie rozsmakować się w surrealizmie.
Figueres w miesiącu sierpniu
Co roku w sierpniu Muzeum można zwiedzać także nocą, co może okazać się niezapomnianym przeżyciem. Organizowane są specjalne wycieczki z przewodnikiem między godziną 22.00 a 01.00. Warto zarezerwować bilety wcześniej, gdyż ilość osób jest ograniczona (500). Jeśli pogoda jest sprzyjająca to obsługa Muzeum zapewnia projekcję audiowizualną oraz kieliszek cavy, specjału Hiszpanii.
Marzę, aby odwiedzić ten obiekt. Mam nadzieję, że uda się to jeszcze w tym roku.