Zwiedzanie muzeum salvadora dali
Ciekawostki kulturalne Kultura Wycieczki Zabytki

Gdzie znajduje się Muzeum Salvadora Dali i jaka jest jego historia?

Muzeum Salvadora Dali znajduje się w hiszpańskim miasteczku Figueres w regionie Katalonii niedaleko miasta Girona, na Costa Brava, około 118 km od Barcelony. Budynek Muzeum został zbudowany w 1974 roku. w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się Teatro Municipal de Figueres.

Wycieczki z naszym mini przewodnikiem do Figueres i Muzeum Salvadora Dali 

Samo Muzeum stanowi ostatnie tak duże dzieło zaprojektowane przez samego Dalego. Muzeum określane jest jako przykład niezwykłego surrealizmu, którego piewcą i orędownikiem w swojej twórczości był właśnie artysta.

Muzeum Salvadora Dali jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc. Warto wspomnieć, że sama Girona jest również pięknym miasteczkiem wartym uwagi. Zachęcamy do zobaczenia tej urokliwej miejscowości.

Będąc w Barcelonie warto dobrze zaplanować wycieczkę do Figueres do Muzeum, można zastanowić się nad zwiedzaniem z przewodnikiem. Konieczne jest wcześniejsze rezerwowanie biletów oraz sprawdzenie, w których dniach Muzeum jest otwarte oraz w jakich godzinach. 

Salvador Dali 

Ten znany artysta urodził się w 1904 roku w miasteczku Figueres w regionie Katalonii w Hiszpanii. Talent Dalego dał się odkryć już we wczesnym dzieciństwie. Dlatego zaczął się on uczyć rysunku.

Salvador studiował w Królewskiej Akademii Sztuki w Madrycie skąd dwukrotnie został wydalone za brak podejścia do egzaminów końcowych na uczelni. Podczas swojej wizyty w Paryżu, Dali spotkał się z Picassem i obejrzał jego obrazy. Picasso zrobił na artyście ogromne wrażenie. W późniejszym czasie Dali zainteresował się surrealizmem, w którym to kierunku tworzył swoje dzieła.

Rok 1929 był dla Dalego ważny z uwagi na poznanie swojej muzy, Gali, która miała ogromny wpływ na życie artystyczne malarza.

Dali i jego twórczość

Dali rozwijał się, miał wiele wystaw, odnosił sukcesy. Wiele sław kupowało jego obrazy, zamawiało u niego portrety. Stał się modny. Artysta zagrał nawet w filmie Hitchcocka Urzeczona, projektował odzież i biżuterię. Salvador Dali nawiązywał w swoich pracach do dzieł Rafaela czy Velazqueza. Lata 70-te to już praca Dalego nad swoim Muzeum i rezygnacja z malarstwa na rzecz instalacji, rzeźb. Wspaniały, wszechstronny zmarł 23 stycznia 1989 roku i został pochowany w Figueres.

Historia Muzeum Salvadora Dali

Muzeum salvadora dali
Źródło: pl.wikipedia.org

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, autorem niezwykłej budowli jest sam Salvador Dali. Wcześniej, w miejscu obecnego Muzeum stał teatr, który niestety spłonął w pożarze na finiszu Wojny Domowej. To burmistrz miasteczka Figueres wyszedł z inicjatywą pozyskania jakiegoś dzieła od artysty dla Museo de l’Empordà. Dali przystał na prośbę Ramona Guardioli. Co więcej – zbudował dla swojego miasta muzeum. Burmistrz miasteczka zgodził się, aby dzieło powstało na ruinach spalonego teatru i zabrał się do pracy. Do swojego projektu, a ściślej rzecz biorąc, do pracy nad przeźroczystą kopułą, która stała się znakiem charakterystycznym całości budowli, a tym samym symbolem Figueres, artysta zaprosił architekta Emilia Pérez Piñero. 

Zwiedzanie muzeum Dalego 

Co roku kilkadziesiąt tysięcy turystów odwiedza Muzeum Salvadora Dali i specjalnie przyjeżdża do tej części Katalonii. Odwiedzenie tego szczególnego miejsca warto zaplanować sobie na kilka godzin, tak aby w pełni obejrzeć wnętrze Muzeum: jego obrazy oraz eksponaty.

Zaczynamy od zewnątrz, gdzie przed Muzeum, na jego dziedzińcu widzimy samochód – Cadillac IIluvioso. Dzieło to robi na zwiedzających ogromne wrażenie. W środku są manekiny ludzi a na samym eksponacie znajduje się kolejne dzieło – rzeźba kobiety. Wnętrze Muzeum przedstawia nam prawdziwie magiczny, surrealistyczny świat stworzony przez Salvadora Dali. Krytycy określają odbiór tego, co znajduje się w muzeum jako trzy rodzaje przestrzeni stworzonych przez Dalego.

Trzy rodzaje przestrzeni

Pod nazwą Teatro-Museu Dalí kryją się w rzeczywistości wspomniane wcześniej trzy rodzaje przestrzeni.

Pierwsza z nich to ta zaprojektowana przez samego artystę. Jest ona wyposażona przez sprzęt, eksponaty będące dziełem artysty. Eksponaty ukazują nam kąt widzenia, wyobraźnię. Dalego, to co rzeczywiście wykreował: surrealistyczny, magiczny świat.

Druga przestrzeń to Muzeum Sztuki i całość prac artysty z Katalonii.

Ostatnia, czyli trzecia przestrzeń to Muzeum Biżuterii Dali-Joyas. Ten budynek jest odrębną przestrzenią prezentującą 39 dzieł Dali; jest to biżuteria. 

Zwiedzanie Muzeum to swoista podróż przez życie i twórczość Dalego, podróż po części Katalonii – Figueres. Sala za salą, widzimy przeróżne eksponaty; od grafik, obrazów, rzeźb po niezwykłe instalacje. Zagłębiamy się w całość życia artystycznego i zachwycamy się kierunkiem, nurtem, w którym tworzył artysta. Kreował dzieła impresjonistyczne, kubistyczne, z całą pewnością różne stylistycznie, aby wreszcie rozsmakować się w surrealizmie.

Figueres w miesiącu sierpniu

Co roku w sierpniu Muzeum można zwiedzać także nocą, co może okazać się niezapomnianym przeżyciem. Organizowane są specjalne wycieczki z przewodnikiem między godziną 22.00 a 01.00. Warto zarezerwować bilety wcześniej, gdyż ilość osób jest ograniczona (500). Jeśli pogoda jest sprzyjająca to obsługa Muzeum zapewnia projekcję audiowizualną oraz kieliszek cavy, specjału Hiszpanii.

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. Bali says:

    Marzę, aby odwiedzić ten obiekt. Mam nadzieję, że uda się to jeszcze w tym roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.