park mużakowski
Ciekawostki kulturalne Kultura Wycieczki Zabytki

Gdzie znajduje się  Park Mużakowski i co warto w nim zobaczyć?

Park Mużakowski to jedna z atrakcji turystycznych znajdujących się w zachodniej części województwa lubuskiego. Jest to największy park w stylu angielskim w Polsce o łącznej powierzchni 728 ha. Co ciekawe, park ten znajduje się po obu stronach Nysy Łużyckiej, na terenie Polski i Niemiec. Na granicy województwa lubuskiego i niemieckiej Saksonii.

Położenie Parku Mużakowskiego względem Łęknicy

Po polskiej stronie znajduje się część Parku Mużakowskiego o powierzchni aż 522 ha. Po stronie niemieckiej zaś mamy 206 ha parku. Miejscowość Mużaków (Muskau) po stronie niemieckiej to część centralna parku. Tutaj znajdują się budynki rezydencji założyciela parku, był nim książę Hermana von Pückler. Natomiast polska część parku położona jest w pobliżu Łęknicy, niewielkiego miasta na Górnych Łużycach. Łatwo znaleźć to miejsce, wystarczy zjechać z drogi nr 12 w kierunku wspomnianej już Łęknicy.

Geopark Łuk Mużakowa – idealne miejsce na wycieczkę

Warto wiedzieć, że Park Mużakowski pokrywa się z zasięgiem Łuku Mużakowskiego. Jest to pierwszy w Polsce geopark, który został przyjęty do Światowej Sieci Geoparków. Geopark Łuk Mużakowa to forma geologiczna w kształcie podkowy otwartej w kierunku północnym. Ma ona długość 40 km i szerokość około 4 km. Wody Nysy Łużyckiej dzielą Łuk na dwie części. Co ciekawe, Geopark Łuk Mużakowa to jedyna na ziemi morena czołowa, którą można zobaczyć nawet z kosmosu.

Park Mużakowski i kolorowe jeziorka

Jadąc drogą nr 12 z północy po prawej stronie drogi mamy zakręt do Łęknicy. Jeśli zdecydujemy się nie zjeżdżać z drogi, pojechać nieco dalej, dotrzemy w równie ciekawe miejsce. Przy trasie znajduje się ścieżka geoturystyczna ,,Dawna kopalnia Babina”. Każdy, kto znajdzie się na szlaku turystycznym ,,Dawna kopalnia Babina” na pewno dostrzeże bajeczne kolorowe jeziorka.

park mużakowski
Źródło: Pexels.com

Na skutek dość intensywnej eksploatacji tych terenów w przeszłości powstały tu wyrobiska, które z czasem wypełniła woda. Wydobywano tutaj kiedyś węgiel brunatny, iły ceramiczne i piaski szklarskie. Zwiedzanie szlaku zajmuje około 2-3 godzin. Dla ciekawych turystów na szlaku umieszczono tablice informacyjne dotyczące powstania kolorowych jeziorek, procesów geologicznych, wyjaśniono genezę barwy poszczególnych akwenów. O każdej porze roku jeziorka zachwycają turystów kolorami – od turkusu i głębokiej zieleni po brąz. Łącznie geopark Łuk Mużakowa to aż ponad 100 jeziorek antropogenicznych!

Park Mużakowski – trochę historii parku i Łęknicy

Park Mużakowski założył niemiecki książę Hermann Ludwig Heinrych von Pückler-Muskau. Książę kochał podróże, często wyjeżdżał z Niemiec. Zachwycony parkami angielskimi Pückler postanowił założyć park przypałacowy w stylu angielskim w posiadłości w okolicach Nysy, którą odziedziczył w 1811 roku po zmarłym ojcu. O pomoc poprosił mieszkańców Muskau. W efekcie, wspólnym staraniem, powstała wspaniała rezydencja z tysiącami drzew i krzewów.

Niestety, w związku z kryzysem książę zmuszony był sprzedać park i rezydencję. Na szczęście jednak kolejni właściciele posiadłości kontynuowali dzieło, które rozpoczął Pückler. Każdy z nich dołożył coś od siebie, by to miejsce było coraz piękniejsze.

Wojna przyniosła niestety duże zniszczenia. Zarówno w parku, rezydencji, jak i położonych niedaleko miejscowościach – Łęknicy, Muskau. Wysadzono dwa piękne mosty łączące brzegi Nysy Łużyckiej – Most Podwójny (został odbudowany w 2003 r.) i Most Angielski (odbudowany w 2011 r.). Po trasie do parku warto zajrzeć także do wspomnianej już Łęknicy. W przeszłości stanowiła ona prawobrzeżne przedmieście Mużakowa, po wojnie stała się samodzielną miejscowością bez praw miejskich.

Po zakończeniu II wojny światowej pełniły tu służbę graniczną polskie oddziały WOP, a osadnicy wojskowi byli pierwszymi mieszkańcami miasta. Dziś przyciąga turystów, którzy chcą zobaczyć Geopark Łuk Mużakowa. Generalnie tereny, gdzie znajduje się Park Mużakowski obfitują w niezwykle ciekawe miejsca. Są to ziemie, które przed wojną należały do Niemiec. Znajdziemy tu drogi do nieistniejących już miasteczek i wiosek, ukryte w lesie pozostałości domów, fragmenty rozbitych naczyń, zdziczałe rośliny.

Co oferuje turystom Park Mużakowski?

Goście powinni wiedzieć, że leżący na naszej zachodniej granicy Park Mużakowski został w 2004 r. wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. To jedno z 12 miejsc w Polsce znajdujących się na tej liście.

Warto na pewno zobaczyć zespół pałacowy ,,Belweder”, park krajobrazowy i park zewnętrzny ,,Pola Bronowickie”. Atrakcję dla turystów stanowi także kolej leśna w Bad Muskau. Jest to wąskotorowa kolejka, która w przeszłości funkcjonowała na terenach lasów Muskauer Heide w Saksonii. W latach 80-tych została reaktywowana jako kolejka turystyczna i jeździ na krótszych odcinkach na terenach Geoparku Łuku Mużakowskiego.

Kiedy odwiedzić Park Mużakowski?

Każda pora roku wygląda pięknie i wyjątkowo w parku nieopodal granicy. Jeśli zatem planujesz odwiedzić to miejsce wiosną, zachwyci Cię bogactwem zieleni budzącej się do życia przyrody. Po obu stronach Nysy znajdziesz wiele ciekawych miejsc, wypoczniesz na łonie natury. Lato to również doskonały czas na odwiedziny w okolicach Łęknicy. Wolny letni czas można przeznaczyć na wędrówkę po parku i przejście szlaku ,,Dawna kopalnia Babina”. Swoimi barwami park zachwyca także jesienią. Na uwagę zasługuje też zimą, szczególnie pokryty białym śniegiem prezentuje się bajecznie!

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. Aniks says:

    Pamiętajcie, że park czynny jest codziennie od marca do listopada od 10:00 do 18:00, a od listopada do marca do godziny 17.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.