Bielsko-Biała – miasto na prawach powiatu
Kultura Wycieczki Zabytki

Bielsko Biała – atrakcje, z których warto skorzystać

Bielsko-Biała to miasto w południowej Polsce, które wchodzi w skład województwa śląskiego. Jego historia jest stosunkowo krótka. Ośrodek ten powstał dopiero w 1951 roku w wyniku połączenia dwóch mniejszych miejscowości, leżących na pograniczu Śląska Cieszyńskiego i Małopolski. Doskonałe skomunikowanie z innymi regionami kraju i szereg ciekawych atrakcji Bielska-Białej, sprawiają że jest to rewelacyjna destynacja na weekendowy wyjazd. Co szczególnie warto zobaczyć w stolicy Podbeskidzia?

Muzeum Historyczne

Główna siedziba Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej znajduje się w historycznym budynku Zamku książąt Sułkowskich. Obejrzenie zbiorów jest doskonałą okazją na zapoznanie się z historią miasta i regionu. Turyści mogą podziwiać między innymi wystawę etnograficzną, lapidarium, kolekcję pamiątek rodu Sułkowskich oraz czasowe i stałe wystawy, którą przybliżą dzieje regionu na przestrzeni wieków. Wizyta w Muzeum Historycznym to podróż w czasie, na którą warto zarezerwować sobie przynajmniej jedno popołudnie. Kolekcja jest podzielona na kilka lokacji, takich jak Stara Fabryka, Fałatówka i Dom Tkacza.

Studio Filmów Rysunkowych

Historia miasta jest ściśle związana z rozwojem polskiego filmu. Bielsko-Biała przez dekady była stolicą polskiej kreskówki. To właśnie w tym miejscu stworzono postacie Bolka i Lolka, Bartłomieja Bartoliniego i Reksia. W budynku Studia Filmów Rysunkowych odwiedzający mają okazję zobaczyć rekwizyty, dekoracje i projekty filmów z epoki. Ta atrakcja Bielska-Białej będzie szczególnie interesująca dla osób, które wychowały się na kultowych filmach animowanych studia. Niezwykłe wrażenie na turystach robi również sposób montowania filmów, który jeszcze kilkadziesiąt lat temu był żmudną pracą wymagającą zaangażowania pokaźnego grona osób.

Stary Rynek w Bielsku-Białej

Atrakcje Bielska-Białej to nie tylko szereg zabytków i miejsc, które miały wpływ na aktualny stan polskiej kultury. Stary Rynek jest pozostałością po historii Bielska, czyli śląskiego miasta, które stało się częścią powstałego w XX wieku ośrodka. Wokół rynku turyści mogą podziwiać klasycystyczne kamienice z przełomu XVII i XVIII wieku.

Wizyta w Bielsku-Białej nie może być uznawana za kompletną bez odbycia spaceru po brukowanych uliczkach Wzgórza Miejskiego. Stary Rynek jest miejscem, które szczególnie docenią osoby fascynujące się architekturą nowożytną oraz miłośnicy dobrego jedzenia. Poszukiwania restauracji serwujących lokalne przysmaki warto rozpocząć również w tym miejscu.

Teatr Polski

Teatr Polski jest jedną z najciekawszych atrakcji Bielska-Białej. Gmach i znajdująca się nieopodal fontanna pochodzą z końca XIX wieku i swoim stylem architektonicznym nawiązują do klasycyzmu palladiańskiego. Nurt ten charakteryzował się skromnymi dekoracjami, symetryzacją planu budowli oraz harmonią proporcji.

Doskonałą okazją zwiedzenia gmachu od wewnątrz jest uczestnictwo w jednym z spektakli dramatycznych. Spektakle te regularnie odbywają się na deskach Dużej i Małej Sceny. Wizyta w Teatrze Polskim zaspokoi głód kultury, który może być rozbudzony po zapoznaniu się ze zbiorami Studia Filmów Rysunkowych!

Szlaki turystyczne na Klimczok

Atrakcje Bielska-Białej nie ograniczają się wyłącznie do podziwiania kolejnych zabytków w obrębie miasta. Region słynie z rewelacyjnych tras turystycznych, a stolica Podbeskidzia jest znakomitą bazą wypadową niektórych z nich. Szczególnie interesujące są ścieżki prowadzące na Klimczok, czyli szczyt położony na wysokości 1117 metrów nad poziomem morza i będący jednocześnie najwyższym punktem Bielska-Białej.

Zdobycie wierzchołka podczas pobytu w mieście jest banalnie proste. Wystarczy wybrać jedną czterech tras, których początek zlokalizowany jest w bielskim Lesie Cygańskim. Długość konkretnej trasy jest zależna od wybranego wariantu. Jednak większość ścieżek pozwala znaleźć się na Klimczoku już 2-3 godziny po rozpoczęciu wędrówki. Bielsko-Biała to ważny punkt na mapie całego Beskidu Śląskiego, dlatego zwiedzając to miasto warto skorzystać z uroków okolicznych terenów górskich.

Muzeum Techniki i Włókiennictwa

Jedną z najmniej oczywistych atrakcji Bielska-Białej jest Muzeum Techniki i Włókiennictwa. Instytucja ta gromadzi zbiory, które są w ścisły sposób powiązane z rozwojem lokalnego przemysłu włókienniczego. Każda z czterech sal przybliża odwiedzającym wygląd historycznych części tradycyjnej fabryki tkanin – przędzalni, oddziału przygotowawczego, tkalni i wykończalni. Włókiennictwo było jedną z najważniejszych gałęzi napędowych regionu w XIX wieku. Bielsko było wówczas (obok Brna i Liberca) jednym z głównych ośrodków włókienniczych na terenach zaboru austro-węgierskiego.

Które atrakcje Bielska-Białej szczególnie warto odwiedzić?

Bielsko-Biała
Źródło: pl.wikipedia.org

Oferta turystyczna miasta, położenie geograficzne i małomiasteczkowy klimat całego ośrodka pozwalają twierdzić, że region Podbeskidzia jest jednym z najbardziej niedocenionych terenów w naszym kraju. Znaczenie kulturowe i historyczne ośrodka to zaledwie kilka argumentów, pozwalających zrozumieć znaczenie miasta w przekroju całego regionu. Stary Rynek, Studio Filmów Rysunkowych i szlaki górskie. Zapoznaj się ze stolicą Podbeskidzia. Sprawdź, które atrakcje Bielska-Białej zrobią na Tobie największe wrażenie!

 

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. Baniok says:

    Polecam zobaczyć Zamek Książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej. Rewelacyjny obiekt!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.